KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Letecký pohled na znojemský hrad.
Expozice znojemského hradu připomínají historii celého hradního komplexu
Letecký pohled na znojemský hrad.  
Autor / zdroj foto: znojemskabeseda.cz

Znojemský hrad / Znojmo

Expozice znojemského hradu připomínají historii celého hradního komplexu, ukazují dosud nevystavené exponáty a nechávají návštěvníka potěšit se krásou historického nábytku i působností uměleckých děl, díky čemuž si na své přijde jistě každý návštěvník.

Mimořádná poloha, na němž se nachází znojemský hrad, poskytla vhodné prostředí pro člověka již ve 4. tisíciletí př. n. I. Z mladší doby bronzové pochází významný nález depotu 70 kusů bronzo­vých hřiven. Ostroh byl zřejmě prastarým kultovním místem a nebylo náhodné, že v 2. polovině 11. století si jej vybral moravský a později český kníže Konrád I. a jeho syn Litolt jako místo pro stavbu nového dřevěno-hlinitého hradu.

V současnosti patří znojemský hrad mezi oblíbená výletní místa. Navštěvují jej lidé nejen z blízkého okolí. Nabízí dvě expozice. 

Noblesa křehkého dekoru
Tato expozice prezentuje střípek z bohaté mozaiky historie keramické produkce znojemského regionu se zaměřením na 2. polovinu 19. století, kdy ve Znojmě a blízkém okolí působilo mnoho velmi kvalitních dílen. Prezentovány jsou například výrobky dílen: Klammerth, Slowak, Sitko, Keller, Ditmar, Lauer, Steidl, Odborné keramické školy ve Znojmě a z okolních, Vranovskou keramiku a firmu Schiller z Hostěrádek.

Nejen ze života panské společnosti
V současné době prochází znojemský hrad částečnou rekonstrukcí - opravou střechy. Z tohoto důvodu není úplně přístupné celé 1. patro hradu. Avšak nově zrekonstruované 2 místnosti slouží již k tematickým sezónním výstavám.

Do historie hradního komplexu uvádějí návštěvníka panelové prezentace, které vytvořili studenti Vysokého učení technického v Brně, stejně jako místnost věnovaná nedílné součásti hradu, národní kulturní památce, rotundě sv. Kateřiny.

Nyní interiéry hradu představují život raně novověké společnosti prezentací historického nábytku ze sbírek muzea. Návštěvníci zde tak mohou nahlédnout do pánského salónku s cennými předměty orientálního umění či salónku dámského s bohatě zdobeným rokokovým zrcadlem. Empírovému hudebnímu salónu vévodí klavír s loveckou scénou nad klaviaturou vyrobený ve vídeňské dílně Johanna Ehrlicha z 2. čtvrtiny 19. století.

Další působivou místností hradu je tzv. deblínská kaple s nástropními malbami Jana Michaela Fissého, který svými malbami vyzdobil také sál předků. Po více než 20 letech se do kaple vrátil v původní zrekonstruované podobě barokní oltář s dvojicí andělů. Tyto adorující anděle vytvořil ve 40. letech 18. století známý barokní sochař Jiří Antonín Heinz původně pro kostel Nanebevzetí Panny Marie při sdruženém klášteře minoritů a klarisek.

Na odlišnosti života vrchnostenské společnosti a jejich poddaných pak upozorňuje tzv. selská jizba vybavená lidovým nábytkem.

Krom historického nábytku je jedna z hradních místností věnována dílu znojemského sochaře Hugo Lederera (1871 – 1940). V císařském sále si pak návštěvník může prohlédnout galerii habsburských panovníků, která dříve zdobila velký zasedací sál znojemské radnice. O dřívější podobě města Znojma vypovídá veduta města z roku 1688 připomínající i dávno zaniklé architektonické památky.

Nynější expozice tak připomínají historii celého hradního komplexu, ukazují dosud nevystavené exponáty a nechávají návštěvníka potěšit se krásou historického nábytku i působností uměleckých děl, díky čemuž si na své přijde jistě každý návštěvník.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu muzeumznojmo.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.