Zpravodajství

Brno má další nové vozy MHD, tentokrát 31 klimatizovaných autobusů SOR
Brno
Brňané se mohou těšit na svezení v nových klimatizovaných autobusech. Dopravní podnik města Brna využil opce a nakoupil dalších 31 autobusů SOR NS 12. První čtyři vozy dorazily do Brna dnes, zbývající výrobce SOR Libchavy dodá postupně do konce roku. Dvacítka jich po městě jezdí už od roku 2020.
V Česku budou padat rozsudky za ignorování proticovidových opatření i dezinformace
Tuzemská justice řeší spory o to, jestli, kdy a do jaké míry byli lidé na pracovištích povinní dodržet preventivní opatření proti šíření koronaviru. Rozsudky zřejmě budou přibývat.
Dobrovolníci pomohli vysázet nový lesopark v Příměticích. Vysázeli 9 500 sazenic stromů a keřů
Znojmo
Veřejnost pomohla v sobotu vysázet zcela nový lesopark v Příměticích. Téměř 200 dobrovolníků zde v průběhu šesti hodin vysázelo na 8 000 sazenic stromů a keřů.
Rekordman v Brně dorazil na 350. odběr plazmy
Brno
Krevní plazma je nezbytná pro výrobu léků na mnohé vzácné choroby, ale i pro ošetření pacientů s popáleninami či obětí autonehod. Není možné ji uměle vyrobit, dá se získat pouze darováním. V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy, díky kterým je možné tyto léky vyrábět.
Velikonoce přináší zvýšená rizika na silnicích spojená s alkoholem a rychlostí
Velikonoční svátky s sebou tradičně přináší bohužel i zvýšenou nehodovost. Na silnicích lze očekávat zvýšený pohyb řidičů pod vlivem alkoholu i svátečních řidičů. Častým problémem každoročně bývají také nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí.
Projekt Včely do Brna byl slavnostně zahájen
Brno
Zvýšit povědomí o chovu včel, o jejich přínosu, a také rozmístění včelích úlů po městě je cílem projektu Včely do Brna.
Vláda schválila změny v zákoně o podmínkách provozu vozidel: ulehčí život například při registraci
Vláda na svém jednání schválila novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Přináší řadu změn ulehčujících život občanům.
12h závod mopedů? Ne, letos to budou závody!
Ani letos nenechají pořadatelé 12hodinového vytrvalostního závodu Babett a jiných mopedů závodníky na holičkách. Letos se však nebude konat „pouze“ hodonínská 12hodinovka, ale pojede se celý seriál závodů.
Světlušky odstartovaly Noční běhy
Plzeň / Ostrava / Praha / Brno / Olomouc / Jihlava
Po dvouleté pauze odstartovala Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, další ročník Nočních běhů s příchodem jara.
Česká amatérská cyklistka překonala profesionálky
Z údajů zveřejňovaných na celosvětové atletické aplikaci Strava vyplývá, že tuzemská amatérská cyklistika má světovou rekordmanku. Kateřina Rusá překonala se svými 50 tisíci kilometry najetými za rok 2021 výkony těch nejlepších profesionálek.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

VYNÁLEZY

19. května 1974

vynalezl maďarský sochař a architekt Ernő Rubik hlavolam ve tvaru kostka o formátu 3×3×3. Rubikova kostka se stala hitem na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy byla vyráběna v milionových sériích a stala se nejprodávanějším produktem na Zemi.

KATASTROFY

19. května 363

skončila dvoudenní série zemětřesení, která zničila Petru. Petra je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.