VĚDA A TECHNIKA / Spotřební elektronika

Studenti vyrobili nabíječku bez hranic. Funguje díky zvuku a světlu
 
Autor / zdroj foto: Anna Havlíková

Jedním z velkých problémů dnešní technologické doby je nedostatek baterky v našich smartphonech a tabletech. Tento nedostatek by mohla vyřešit Cool nabíječka, projekt Jiřího Zděnka a jeho partnerky Nikoly Fejtové z Jižních Čech. Nabíječku je možné mít s sebou kdekoli, není totiž závislá na zásuvkách.

„Náš nápad vznikl o Vánocích, kdy jsme oba od Ježíška dostali power banku. Největší problém jsme měli s tím, že málo vydržela a vyžadovala častý přísun elektrické energie. Od té doby jsme začali přemýšlet, jak takovou power banku vylepšit a dotáhnout k dokonalosti,“ vypráví Nikol s Jirkou dvacetiletí studenti Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Dvojice nespolupracovala s žádnou firmou a vše si obstarala sama. Jirka pracoval na technických věcech a Nikola sháněla součástky, které byly mnohdy ze zahraničí, k čemuž mohla využít znalost cizích jazyků.

„Jirku od malička bavila fyzika a už na střední škole se dostal do soutěže na Matfyzu, kde vyhrál cenu poroty. Cílem soutěže bylo ukázat co nejvíc fyzikálních jevů. Speciální zařízení, které k tomuto účelu Jirka vyrobil, se dodnes používá na jeho střední škole v Sezimově Ústí,“ pokračuje Nikol, která se později dozvěděla o Nadaci O2 a jejím programu SmartUp pro mladé lidi, co mají zajímavé nápady. „Nikol neváhala a naši myšlenku na vytvoření Cool nabíječky, jak jsme zařízení pojmenovali, přihlásila do programu SmartUp. V hlasování mezi veřejností náš projekt vyhrál a my jsme tak dostali Divokou kartu a mohli začít s realizací a výrobou,“ dodává Jirka.

Jak vlastně Cool nabíječka funguje?

Nabíječka pracuje tak, že veškerá energie vytvořená solárním článkem a zvukem nezávisle dobíjí baterii uvnitř a energie z baterie je pak použitelná dále. Zvuk a světlo jsou na sobě závislé. „Pro lepší pochopení můžu uvést příklad – student půjde na přednášku do školy, položí si Cool nabíječku na stůl a po přednášce si odnáší nejen nabité vědomost, ale i mobil,“ usmívá se Jirka.

Dvojice však myslí i na širší využití nabíječky: „Pomocí naší nabíječky bychom rádi přispěli ke zlepšení výuky fyziky na středních a základních školách. Před prázdninami jsme Cool nabíječku poprvé prezentovali žákům a to na Základní škole Kovářov, kde jsme zařízení také pokřtili. Děti si na vlastní oči prohlédly, jak nabíječka funguje. Mohly si také vyzkoušet řadu fyzikálních pokusů, aby věděly, že fyzika není jen o čtení vzorečků z knížek, ale také velice zábavný obor,“ dodávají Nikol s Jirkou.

Autor / zdroj: Anna Havlíková

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.