VOLNÝ ČAS / Hrady a zámky

Klášter Porta Coeli letos znovu uvítá skupinu zahraničních dobrovolníků při pracích na obnově kláštera
Klášter Porta Coeli. 
Autor / zdroj foto: INEX-SDA

Předklášteří

Středověký klášter nedaleko od Brna v době od 1. do 14.8. již potřetí hostí skupinu mezinárodních dobrovolníků, kteří přijíždí pomoci s obnovou a zkrášlením části areálu kláštera. Projekt je ve spolupráci místního spolku Hojnost z. s. a organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit.

Prostory kláštera, v současnosti obývané uprchlíky a uprchlicemi z Ukrajiny, na dva týdny uvítají přibližně dvanáct dobrovolníků z celého světa; od Turecka přes Srbsko a Itálii až po Mexiko. Na místě se budou věnovat jednoduchým opravám, údržbě bylinkové zahrady, péči o klášterní jabloňové sady a pomohou i s údržbou zeleně v obci Předklášteří. Krom toho budou poznávat okolí kláštera i jeho historii a také navzájem sdílet své vlastní zkušenosti.

V sobotu 13.8. bude workcamp slavnostně zakončen akcí pro širší veřejnost nazvanou Hody kultur. Návštěvníci se mohou díky akci dozvědět o činnosti zahraničních i lokálních dobrovolníků v Porta Coeli a lépe je poznat. Mezinárodní dobrovolníci připraví několik kulinářských specialit, kterými mohou prezentovat region svého původu.

Místním hostitelem je spolek Hojnost z. s., jehož posláním je péče o životní prostředí na Tišnovsku. Usiluje o rozvoj šetrného obhospodařování půdy a tradičního a ekologického zpracování zemědělských produktů. V roce 2020 otevřel v Tišnově bezobalovou prodejnu a už několik let obnovuje ovocné sady při klášteru Porta Coeli.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.