EKONOMIKA / Investice

Kácením stromů začínají v Brně přípravy projektu stavby vratné smyčky v Pisárkách
Projekt vratné smyčky v uzlu Lipová u brněnského výstaviště.  
Autor / zdroj foto: Hana Tomaštíková

Brno

Naplno začaly přípravné práce na projektu vratné smyčky v uzlu Lipová u brněnského výstaviště. V první fázi musí být odstraněny keře a stromy, které by byly v kolizi se stavbou. Smyčka umožní otáčení tramvají Dopravního podniku města Brna a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí Multifunkční haly, jejíž stavba by měla být zahájena ještě letos.

„Stavba tramvajové smyčky v uzlu Lipová navazuje na předchozí fáze modernizace vozovny v Pisárkách. Z hlediska provozu městské hromadné dopravy pro nás představuje zjednodušení dopravy a úsporu finančních prostředků. Vozy na trase od Bystrce se doposud při příjezdu do vozovny v Pisárkách jezdí otáčet až do smyčky na Mendlově náměstí. Po vybudování vratné smyčky snížíme počet najetých prázdných kilometrů a tím snížíme náklady na energie i čas řidičů,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V oblasti budoucí vratné smyčky Lipová tak dnes začalo kácení stromů a mýcení keřů, které rostou v lokalitě stavby. Práce je nutné provést v době vegetačního klidu, tedy do konce března. Provoz městské hromadné dopravy v lokalitě neovlivní, probíhat budou převážně ze strany areálu BVV.
Na podzim Dopravní podnik města Brna ve spolupráci s městskou částí zajistí výsadbu nových dřevin, které budou náhradou za pokácené.

Předpokládané zahájení samotné stavby vratné smyčky je v květnu 2022, její dokončení na konci roku 2023. Dopravní podnik města Brna v současné době soutěží zhotovitele projektu. Vybudování smyčky a mostní konstrukce, na které bude položena, proběhne převážně za plného provozu tramvajových linek. Na větší omezení se cestující musí připravit jen během jejího napojování na současnou trať, které podnik plánuje na léto 2023.

Autor / zdroj: Hana Tomaštíková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.