BLANSKO
Muzeum Blanenska zve na oblíbenou putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK. Návštěvníkům představuje historii i současnost oblíbené české hračky, kterou znají již tři generace dětí.
Návštěvníci si prohlédnou desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Seznámí se s výrobou figurky, a také si s IGRÁČKY pohrají. Originální figurka pro Blansko z dílny Miroslava Svobody tentokráte ztvární Ericha Roučku, českého technika a vynálezce a hraběte Hugo Františka Salma, moravského šlechtice, průkopníka průmyslu, vědce, milovníka umění, sběratele, mecenáše a speleologa. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.
„Poznávání historie může být zábava. Kromě zásadních regionálních témat, na která se v muzeu zaměřujeme a prezentujeme je ve stálých expozicích, Zámek Blansko, Moravský kras, Blanenská umělecká litina a další, se snažíme uvádět i další zajímavosti z historie,“ uvádí Pavlína Kamínková, ředitelka Muzea Blanenska. „IGRÁČEK je nejenom hračka, ale česká stylová součást života mnohých z nás, a to už po několik desítek let. Jsme rádi, že ho můžeme přivítat u nás a ukázat ho i návštěvníkům blanenského muzea, ať už těm, kteří si na něj pamatují, tak těm, které seznámení s IGRÁČKEM teprve čeká,“ dodává Pavlína Kamínková.
„Výstava „Fenomén IGRÁČEK“ vznikla v roce 2011. Vernisáž byla tehdy v Technickém muzeu v Brně. Od té doby se IGRÁČCI rozrůstají a zdokonalují. Na 70. výstavě, konané právě v Blansku, se návštěvníci podívají na původní IGRÁČKY z roku 1976, jejich obnovenou výrobu i „novinky“, se kterými přišel výrobce v roce 2011 až po současnost," uvádí Zdeněk Rauš, kurátor výstavy. „Do Blanska je z Brna jen kousek. Vedle návštěvy Macochy a všech jeskyní, které jsou častým místem pro výlety, bych tentokrát doporučil i návštěvu Muzea Blanenska, zvláště pak právě výstavu IGRÁČKŮ a herny, která tady k výstavě vznikla,“ dodává Zdeněk Rauš.
„Prostřednictvím Výstavy Fenomén IGRÁČEK se návštěvníci dozvědí o vývoji postavičky IGRÁČEK. Čeká na ně vyprávění o jeho výrobě, a to od roku 1976, kdy byl první panáček, povoláním zedník, vyroben. Od té doby byly vytvořeny desítky různých povolání IGRÁČKŮ s odlišnými doplňky, vznikla herní řada MultiGo - nákladní auta s výměnnou korbičkou, nebo řada Handy - skládací prostředí (např. požární stanice, nemocnice aj.), ve kterých si děti mohou s IGRÁČKEM hrát,” uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – karton s.r.o. „K tomu se pak dozví zájemci i řadu zajímavostí z daného místa, kde se výstava koná. Díky originálním postavičkám ztvárňujícím významné představitele kraje se hravou formou dozví řadu nových věcí, které doposud třeba neznali,“ dodává Miroslav Kotík.
Kromě rozsáhlé sbírky IGRÁČKŮ čeká návštěvníky v Muzeu Blanenska archeologická expozice Cesta do pravěku Blanenska s unikátními originály z Býčí skály, se zábavným doplňkem pro děti a interaktivní hernou, prohlídky zámku a historických interiérů, pro děti s pážecím pasem v ruce, expozice Objevitelé Moravského krasu a Hradů blanenského okolí. V průběhu výstavy je připraven také bohatý adventní program.
IGRÁČEK bude v muzeu k vidění do 25. ledna 2019.