Praha / Brno
Aktuální 11. ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI od 17. do 21. ledna v pražských kinech Světozor a Bio Oko a od 23. do 25. ledna v Kině Art v Brně uvede 12 celovečerních plus 7 krátkých a dokumentárních filmů. Vůbec poprvé jde nejen o filmy z Íránu, ale také z jiných zemí regionu, jejichž témata, náměty, styly a formy jsou podobné íránské kinematografii.
„Letošní ročník bude posledním, který se zaměří čistě na íránskou kinematografii, v roce 2025 se rozšíříme do dalších zemí. Tento přechod jsme již letos zahájili tím, že jsme přivezli několik filmů ze zemí, jako jsou Tibet, Afghánistán, Arménie, Palestina/Izrael, Francie/Česká republika. V roce 2025 tedy festival ÍRÁN:CI změní název a expanduje do většího regionu,“ potvrzuje spoluzakladatel a umělecký ředitel festivalu Kaveh Daneshmand.
„Neodvracej zrak“, slogan 11. ročníku a také motiv plakátu, jehož autorkou je litevská designérka Vaiva Bezhan, vystihuje festivalový program. Jeho cílem je zaměřit pozornost na život v zemích, kde mnoho lidských osudů zasáhla politická a sociální nespravedlnost. Jde tak zároveň o výzvu, abychom neodvraceli zrak, ale naopak upřeli pohled, snažili se těmto osudům porozumět a vcítit se do nich.
Festivaloví hosté
Účast na festivalu ÍRÁN:CI 2024 potvrdila respektovaná íránská režisérka a aktivistka žijící v exilu v Paříži Sepíde Fársí. Ve čtvrtek 18. ledna se sejde se studenty a dalšími zájemci na přednášce „Cinema in the context of engagement: How to keep making films within the context of censorship and/or exile" (Kinematografie v kontextu angažovanosti: Jak pokračovat v natáčení filmů v kontextu cenzury a/nebo v exilu"), která se koná od 16 hodin v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Celetné 13 (UK POINT). Následně ve 20.30 v kině Světozor divákům osobně představí svůj film Siréna.
Dalším inspirativním hostem bude Húšang Golmakání, zakladatel nejstaršího a nejznámějšího porevolučního filmového časopisu v Íránu FILM MAGAZINE. Na festivalu se zúčastní projekce svého filmu Gazela, který působivě vykresluje cestu ženy doufající ve zvrat osudu. Íránští hosté nebudou chybět ani na projekci filmu Příčina smrti neznámá. Do Prahy přijede režisér Alí Zarnegár a představitelé hlavních rolí, hvězdy íránské kinematografie Alíirezá Sání Far a BánípálŠúmún.
Programové tipy
Festival ÍRÁN:CI 2024 zahájí film Šajdá. Silný debut australské režisérky íránského původu Nu´rá Nija´sari´ měl premiéru na filmovém festivalu Sundance a získal ocenění na festivalech po celém světě. Film vznikl v koprodukci Cate Blanchett a je oficiálním kandidátem Austrálie na Oscara. Mimořádně citlivě natočený příběh imigrantky, která hledá útočiště v ženském domově v Melbourne uprostřed bitvy o opatrovnictví své dcery, si zaslouží pozornost nejen kvůli výkonu talentované íránské herečky Zar Amír Ebráhímí. Ta zářila i v dramatu Svatý pavouk.
Siréna, nejnovější celovečerní film režisérky Sepíde Fársí, měla premiéru na filmovém festivalu Berlinale. V ropném centru Ábádán v roce 1980 čtrnáctiletému Omídovi překazí fotbalový zápas irácká raketa, která zasáhne nedalekou rafinerii a rozvrátí celé město. Omídův bratr odejde na frontu a v nastávajícím chaosu se rodina připravuje na útěk. Omíd, který je příliš mladý na to, aby se chopil zbraně, však zůstává u dědečka a stává se živitelem ostatních, kteří nepřišli o život. Je odhodlaný najít bratra a uniknout z obklíčeného města.
Příčina smrti neznámá – celovečerní debut všestranného íránského umělce Alího Zarnegára nabízí jedinečný pohled na tragédii a kolektivní rozhodnutí zakořeněná v osobních souvislostech. Sedm cestujících společně projíždí dlouhým úsekem pouště. Když jeden z nich zemře, ohrozí to osud ostatních. Podezírají se navzájem a rozhodnou se požádat o pomoc policii, ale když pod oblečením zemřelého objeví skryté bohatství, projdou si všichni tvrdou morální zkouškou.
Film Hledá se dáma s tesáky a knírem, utkaný z nenápadných a tajemných dílčích zápletek, je něžným, humorným a pečlivě propracovaným dílem mezinárodně uznávané osobnosti tibetské kinematografie Dilgo Khjence Rinpočheho. Zatímco se nepálský podnikatel chystá přestavět opuštěný chrám na prvotřídní kavárnu, starý mnich ho varuje, že pokud nenajde bohyni s tesáky a knírem, brzy zemře. V horečné snaze vypátrat záhadnou ženu, která je klíčem k tomu, jak zůstat naživu, si začíná stále více uvědomovat sám sebe, svou minulost a stopy svého chaotického moderního života.
Snímek Nekonečná hranice, vítěz soutěže Big Screen na MFF v Rotterdamu, je označován za jeden z nejlepších filmů íránské kinematografie posledních let. Zabývá se spletitou íránskou politikou, rodinnou dynamikou, etnickým napětím a represivním režimem, který zatlačuje životy obyčejných lidí do nezvratné slepé uličky. Nejnovější film režiséra Abbáse Amíního vypráví příběh Ahmada, který přežívá v zubožené oblasti nedaleko afghánských hranic. Snaží se srovnat s tím, že osud mu nadělil život exulanta daleko od Teheránu, kam stále patří jeho srdce i pohnutá politická minulost. Jeho nový život naráží i zde na další potíže, když se snaží ochránit dívku, která uvázla v pasti sjednaného sňatku, a zaplete se do sociální politiky svých hostitelů.
Blok krátkých filmů nabídne sedm pozoruhodných titulů: Polaroid (režie: Sárá Sa'ádatmandová / 2023 / 18 min. / Írán), A já taky tančím (režie: Mohammad Valízadegán / 2023 / 21 min. / Írán), Mezisoučty (režie: Mohammadrezá Farzád / 2022 / 15 min. / Írán, Polsko, Německo), Na levačku (režie: Nasrín Mohammadpúrová / 2021 / 15 min. / Írán), Hadís (režie: Nazrin Aghamalijeva / 2023 / 9 min. / Ázerbájdžán, USA, Česko), Stará mladá vrána (režie: Liam LoPinto / 2023 / 12 min. / Japonsko), V soukromí (režie: Sárá Mochavatová / 2021 / 12 min. / Írán).
Program a více informací získáte na www.iranci.cz.