AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

V Novém Lískovci vyrostla nová škola. První v Brně po bezmála 30 letech
Na Jihlavské ulici v Novém Lískovci už stojí nová budova, kterou bude od příštího školního roku využívat EKO GYMNÁZIUM BRNO.  
Autor / zdroj foto: Pavel Růžička

Brno

Pětipodlažní novostavba na Jihlavské ulici bude sloužit EKO GYMNÁZIU BRNO, staví ji pro něj soukromý investor. Gymnázium se tak po 30 letech od svého založení přestěhuje do nových prostor a bude schopno navýšit kapacitu o 100 studentů. Školní budova je nízkoenergetická, postavená v souladu s moderními trendy ekologických staveb.

Přestěhování do nové budovy umožní gymnáziu navýšit počet studentů o celou stovku a kapacita tak naroste na 360 míst. Ve školním roce 2024/25 se tu otevře po jedné nové třídě osmiletého, šestiletého i čtyřletého cyklu.

„Po nových prostorách jsme se poohlíželi už pár let. Zájemců o studium u nás je totiž násobně víc, než kolik dokážeme přijmout,“ říká Sylvie Schmiedová, předsedkyně správní rady a jedna ze zřizovatelek EKO GYMNÁZIA BRNO a dodává: „Dlouhodobě sledujeme populační trendy, a proto nás nástup silných ročníků na střední školy nepřekvapil. Víme taky, že bude ještě letos a v nejbližších letech pokračovat a jsme na něj připraveni.“

Kapacita i dispozice budovy, kterou gymnázium doposud sdílí se základní školou Labská ve Starém Lískovci, už škole nedostačují. Nový školní komplex umožňuje kromě navýšení kapacity také vybudování moderních učeben a volnočasového zázemí pro studenty. Gymnázium bude v nové budově v dlouhodobém pronájmu. „Nabídka investora, majitele budovy, je pro školu opravdu velkorysá a garantuje nám dlouhodobou finanční jistotu a stabilitu,“ doplňuje Schmiedová.

Do jara budou ještě pokračovat stavební práce, na začátku léta by už měla být škola kompletně dokončená a připravená na přestěhování. Stávající i noví studenti se v ní začnou učit od září 2024.

Škola stojí jen pár minut chůze od Univerzitního kampusu Bohunice, který je napojen na několik linek MHD. „Budeme teď lépe přístupní i pro studenty z jiných brněnských čtvrtí a širšího okolí, kteří u nás chtějí studovat především kvůli inovativnímu a interaktivnímu přístupu ke vzdělávání, skvělým kantorům a principům, na nichž filozofie školy stojí. To všechno pak přináší výsledky v podobě spokojených a velmi úspěšných studentů i absolventů,“ doplňuje ředitel školy Petr Handlíř.

Soukromé gymnázium se od začátku zaměřuje na inovace ve vzdělávání, projektovou a badatelskou výuku a propojuje vyučování s okolním světem. Podporuje u studentů podnikavé kompetence a měkké dovednosti. Stoprocentní úspěšnost u státních maturit jde ruku v ruce se stejnou úspěšností u přijímaček na vysoké školy.

V kontextu společenské i environmentální zodpovědnosti tu vznikají nejen desítky studentských projektů, ale vyrůstá také nový školní komplex. Škola bude mít zelenou střechu a jednu stěnu. Teplo bude získávat ze země díky tepelnému čerpadlu, využije také systému rekuperace. Jako alternativní zdroj elektrické energie poslouží fotovoltaické panely.

Autor / zdroj: Pavel Růžička

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.