Brno
Na návštěvníky brněnské Kraví hory čeká od příštího týdne nafukovací model planety Mars. Co stálo za jeho výrobou? Kolik metrů nití se spotřebovalo při jeho šití a kolik litrů barvy padlo na potisk látky? Jak reaguje na bouřky? Přečtěte si zajímavosti o brněnské planetě a jejím vzniku.
Stejně jako v loňském roce model Země a Měsíce zpříjemní letos v létě procházky a pikniky na Kraví hoře nafukovací model Marsu přezdívaný Marsmeloun. A obdobně jako u předchozích planet i v případě Marsu neputoval model na Kraví horu z daleka. Pro brněnskou hvězdárnu ho na zakázku ušila brněnská společnost Kubíček Visionair, která má dlouholeté zkušenosti s výrobou nafukovadel.
„Grafické podklady pro tisk povrchu Marsu vycházejí z více než sedmdesáti tisíc záběrů Marsu s rozlišením až osm metrů, které v sedmdesátých a osmdesátých letech pořídily kosmické sondy Viking 1 a 2. Potisk na plátno pro model připravila Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s týmem Visualove a my ho museli upravit a navinout na model planety,“ popisuje Petra Roušarová ze společnosti Kubíček Visionair, která projekt Mars řídí.
Lokální planeta
Při výrobě nafukovadel, na které je Kubíček Visionair specialista, se firma snaží o co největší zachování lokálnosti. „Primárně oslovujeme místní dodavatele. Třeba právě Mars vznikl výlučně na Moravě. Materiál jsme koupili z Moravské Třebové, tisk probíhal v Kroměříži a kompletace v Brně,“ upozorňuje Roušarová. Z Brna je podle ní také švadlenka, která planetu ušila téměř sama za více než padesát hodin.
Kromě projektů pro brněnskou hvězdárnu má Kubíček Visionair za sebou i další modely planet. Na výstavišti v Německu mohli diváci vidět celou sluneční soustavu s planetami v průměru od 0,9 do 1,4 metru. Model Země letos zazáří také na festivalu Leonardslee Illuminated v Anglii.
Model Marsu na Kraví hoře v Brně si budou moci lidé prohlédnout od 12. do 18. července a poté od 5. do 12. srpna, kdy ho doplní také Země a Měsíc, vždy od 14.00 do 24.00.
10 zajímavostí o modelu Marsu: