KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Cornštejnská sklepení ještě nevydala všechna svá tajemství. Co všechno se dá najít v mučírně?
 
Autor / zdroj foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě

Jihomoravské muzeum ve Znojmě – Zřícenina hradu Cornštejn / Bítov

Hrad založili Bítovští z Lichtenburka ve 20. letech 14. století. Od roku 1617 se připomíná již jako pustý. Ve sklepeních obou hradních paláců se nacházejí expozice mučírny a šenku hradní posádky. V době prázdnin zde vystupují skupiny historického šermu.

V roce 2011 byly na zřícenině hradu Cornštejn dokončeny poměrně rozsáhlé stavební práce. V jejich rámci byla opravena schodiště vedoucí z hlavního hradního nádvoří do sklepení obou paláců. Aby si mohl návštěvník lépe představit, jak takové hradní sklepení ve středověku vypadalo a k čemu sloužilo, připravilo pracoviště historie Jihomoravského muzea v těchto podzemních prostorách tématickou instalaci.   

Méně ponuré sklepení nového paláce představuje v zadní části palácovou spižírnu a přípravnu jídla, kde sličná děvečeka připravuje chutný pokrm pro panstvo v horních patrech. Přední část sklepního sálu slouží jako ubikace, kde se po nocích válí, hoduje a v kostky či karty hráje palácová stráž. Je však den, takže na lelkování není pravá chvíle, posádka musí střežit hradní brány a hradební ochozy.

Jiná atmosféra panuje v hlubším sklepení starého paláce. Propadlo ve stropu sklepní klenby a úzká ležatá okénka propouštějí jen minimum denního světla a vy se ocitáme v obávané hradní hladomorně. Právo útrpné patřilo ve středověku k nejobávanějším prostředkům, jak vymoci na zločinci výpověď či doznání. Cornštejnský pán měl na počátku 16. století tuto pravomoc nad svými poddanými podobně jako většina velkých vrchností v okolí. Zatímco jeden trestanec odevzdaně sedí v okovech v rohu místnosti, druhý právě zakouší tzv. suché trápení, neboť je právě mučen natahováním na žebříku. Hrozivě vypadající chladné mučící nástroje na stěně napovídají, co bude následovat.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.