KAM NA VÝLET / Technické zajímavosti

Vodní mlýn ve Slupi, který je národní kulturní památkou.
Vodní mlýn ve Slupi vás seznámí s celým procesem mletí obilí
Vodní mlýn ve Slupi, který je národní kulturní památkou.  
Autor / zdroj foto: technicalmuseum.cz

Vodní mlýn ve Slupi – národní kulturní památka / Slup

Vodní mlýn ve Slupi je ojedinělou a zajímavou technickou památkou. V jeho prostorách se názorně seznámíte s celým procesem mletí obilí.

Vodní mlýn ve Slupi představuje pozoruhodnou renesanční stavbu velkomlýna se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem. Svým rozsahem a architektonickým ztvárněním je ojedinělou a zajímavou technickou památkou. V roce 2009 zde byla otevřena expozice Vývoj mlynářství, za kterou Technické muzeum v Brně získalo 1. místo v soutěži Gloria musaealis. Těžiště prohlídky spočívá ve vlastních prostorách mlýna, kde si návštěvník může prohlédnout čtyři kompletní výrobní celky – staročeské mlýnské složení, kašník, amerikánské a válcové mlýnské složení. Na nich lze vysvětlit celý proces mletí obilí. Každoročně v září se před památkou za spolupořadatelské účasti Technického muzea v Brně koná setkání tradičního lidového řemesla a folklorních souborů pod názvem Slavnosti chleba.

Technickou památkou je také Krhovicko-jaroslavický náhon, na kterém mlýn leží. V současné době dosahuje délky přes 30 kilometrů.

Slup se nachází na jižní Moravě, u hranic s Rakouskem, nedaleko města Znojma.

Více informací včetně provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.technicalmuseum.cz/pamatky/vodni-mlyn-ve-slupi/

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.