KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Veveří můžete projít od sklepů po půdy. Z vyhlídkové terasy je nádherný výhled do okolních lesů a na Brněnskou přehradu
 
Autor / zdroj foto: Hrad Veveří

Hrad Veveří / Veverská Bítýška

Navštivte reprezentační i privátní pokoje posledních soukromých majitelů hradu Veveří. Speciální okruh vás pak provede hradem od sklepů po půdy, objasní některé termíny z historie a architektury, ukáže vám hospodářské zázemí hradu z dob posledních majitelů, ale také gotické prostory, které se na Veveří dochovaly. Za zmínku stojí i vyhlídková terasa, z níž je nádherný výhled do okolních Podkomorských lesů a na Brněnskou přehradu.

Lev a orlice - Moravští Lucemburkové a jejich hrad
Zjistěte něco o klíčové roli, kterou sehráli členové panovnické rodiny v dějinách Moravy i samotného hradu Veveří v období vrcholné gotiky. V roce 1334 se hrad téměř po třiceti letech vlády zástavních pánů vrátil do majetku další panovnické dynastie vládnoucí ve středověkých zemích Koruny české – Lucemburků. Zatímco moravský markrabě Karel, budoucí císař svaté říše římské a český král, sídlil na hradě pouze výjimečně, jeho mladší bratr markrabě Jan Jindřich učinil z Veveří hlavní moravskou panovnickou rezidenci, která zároveň sloužila jako důležitá zemská pevnost, pokladnice a místo důležitých diplomatických jednání. Svoji roli nejdůležitějšího zeměpanského hradu si Veveří podrželo i během neklidných časů domácích válek a následně vlády císaře Zikmunda a jeho švagra moravského markraběte Albrechta Habsburského.

Reprezentační místnosti 1. patra paláce
Navštivte reprezentační i privátní pokoje posledních soukromých majitelů hradu Veveří. Prohlídka vás provede celým prvním patrem Paláce - soukromým apartmá mladého hraběte, dětským pokojem a pokojem pro vychovatelku, reprezentačními salony, palácovou jídelnou a prohlídka je celou trasu zakončíte na vyhlídkové terase, odkud je nádherný výhled do okolních Podkomorských lesů a na Brněnskou přehradu.

Stavebně - historický vývoj hradu Veveří
Speciální okruh, který vás provede hradem od sklepů po půdy, objasní některé termíny z historie a architektury, ukáže vám hospodářské zázemí hradu z dob posledních majitelů, ale také gotické prostory, které se na Veveří dochovaly.


Z historie hradu
Jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v České republice vznikal postupně během téměř osmisetleté historie. Původně zřejmě malý lovecký hrádek či pouze dvorec moravských markrabat je v pramenech poprvé připomínán roku 1213. 

Veveří jako opravdový kamenný hrad vznikl pravděpodobně až před polovinou 13. století. Mimo jiné jako místo královského dohledu nad osídlováním území vzhůru proti toku řeky Svratky. Velmi výrazně byl hrad - v podstatě do dnešního rozsahu – rozšířen po polovině 14. století za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha (mladšího bratra císaře Karla IV.), který z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.