KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Rájec nad Svitavou láká mimo jiné na jednu z největších zámeckých knihoven v Česku. Je tady na 60 tisíc svazků v jedenácti jazycích
 
Autor / zdroj foto: Zámek Rájec nad Svitavou

Zámek Rájec nad Svitavou / Rájec-Jestřebí

Interiéry zámku Rájec nad Svitavou vynikají bohatostí mobiliáře, zejména rozsáhlou kolekcí orientálního porcelánu a grafik, sbírkou křišťálových pohárů z období manýrismu, jejíž velkou část vytvořili proslulí brusiči drahých kamenů na pražském dvoře císaře Rudolfa II. bratři Ambrosius a Octavius Miseroni. Zámecké interiéry doplňují obrazy západoevropských, holandských a vlámských mistrů pocházející ze sběratelské činnosti rodiny Salmů.

Zakladatelem proslulé salmovské obrazárny byl zakladatel zámku starohrabě Anton Karl Josef Salm.

Zámecká knihovna pak s více než 60 000 svazky v jedenácti jazycích patří k největším zámeckým knihovnám v České republice.

Klasicistní zámek francouzského typu zbudovali příslušníci šlechtického rodu Salmů v letech 1763-1769 podle plánů francouzského architekta Isidora Amanda Canavela.

Zámek patřil knížecí rodině Salmů až do roku 1945, kdy jim byl spolu s velkostatkem na základě Benešových dekretů zkonfiskován a přešel do vlastnictví státu. Po zestátnění byly na zámku i jeho okolí provedeny mnohé úpravy a restaurátorské práce. Již od roku 1949 je zpřístupněn veřejnosti.

Zámecké zahradnictví se od roku 1973 specializuje na pěstování kamélií. V uvedeném roce zde byla převezena vzácná sbírka kamélií z Průhonic u Prahy, čítající dnes čtyři sta odrůd, z nichž některé byly vyšlechtěny rájeckým zámeckým zahradníkem Janem Dvořákem.


Reprezentační prostory
Okruh představuje původní interiéry přízemí s typickými reprezentačními místnostmi, z nichž některé prošly v 70. - 80. letech 19. století různými interiérovými změnami. Nejzajímavější jsou bohatě vyřezávané kazetové stropy.

Privátní a hostinské apartmány, klenotnice
Okruh představuje soukromé a hostinské apartmány, jejichž instalace je situována do druhé třetiny 19. století, kdy zámek vlastnil Hugo Karel František III. kníže ze Salm-Reifferscheidtu a jeho manželka Alžběta, rozená princezna z Liechtensteinu. Můžete se těšit na lovecké trofeje z původních revírů rodiny Salmů, objevy z Moravského krasu - lebky jeskynních medvědů, stalaktity, aj., nebo klenotnice knížat ze Salm-Reiffercheidtu.

Kaple
Prohlédněte si zámeckou kapli zařízenou v prostém klasicistním stylu s náběhem na blížící se empír.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.