AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

V loňském roce se narodilo ve znojemské nemocnici 902 dětí, z toho šestery dvojčata
 
Autor / zdroj foto: Nemocnice Znojmo

Znojmo

Ve znojemské nemocnice vloni přišlo na svět 902 dětí. Nejvíce dětí se narodilo v měsíci říjnu. Troje dvojčata přišla na svět už v lednu a nejvíce dětí v jeden den 17. listopadu. Mezi jmény dominoval Jakub a Sofie.

Ve znojemské nemocnici se narodilo v roce 2022 celkem 902 dětí – z toho 472 chlapečků a 430 holčiček. Dvojčátka se narodila šesti maminkám stejně jako v roce 2021. „Císařským řezem bylo odvedeno 246 porodů, v loňském roce 238. V centru pro léčbu endometriózy bylo operována 120 pacientek, což je o dvacet více než předepisují podmínky auditu. Po odeznění pandemie opět přijíždějí pacientky ze zahraničí. Další spektrum pacientek zůstává svým rozložením stejné, jako v roce 2021. Přibylo komplexních rekonstrukčních operací pánevního dna,“ zhodnotil loňský rok Radek Chvátal, primář Gynekologicko-porodnického oddělení.

Dnem, kdy se vloni narodilo nejvíc miminek byl pro porodníky sváteční 17. listopad. Toto datum se rozhodlo mít ve svých rodných listech zapsáno celkem 9 dětí (5 chlapečků a 4 holčičky).

Zajímavostí 9. prosince je, že se narodilo celkem 7 dětí – pět chlapců a dvě dívky. Z pěti chlapečků narozených v tento den dostali dva stejné jméno Michal a dva jméno Marek.

Na novorozenecké JIP bylo ošetřeno 56 dětí, což je o 24 méně než v roce 2021. „Počet narozených nezralých novorozenců se snížil o 22. Celkem 3 novorozenci byli předáni do péče FN Brno, což je o 12 méně než v roce loňském,“ sdělil Petr Bloudíček, primář Dětského oddělení.

„Těší nás důvěra rodičů, kteří se rozhodnout přivést své dítě v naší porodnici. Naší snahou je rodičkám zajistit především profesionální péči o ně a o novorozence. Jsme si vědomi, že je nutné mít také adekvátní prostředí a vybavení. V loňském roce byly na oddělení dodány např. nová porodní lůžka a vyšetřovací křesla, transportní vozíky, nový ultrazvuk. V prvním kvartále letošního roku budou vyměněna pacientská lůžka, v průběhu roku také celý okenní pás na pokojích u porodního sálu. Jedná se o investice ve výši jedenácti miliónů korun,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Pavlík. V péči o novorozence pomáhá nové vybavení, které bylo vloni pořízeno díky Nadačnímu fondu Kapka naděje. Jedná se o novorozenecké resuscitační lůžko a moderní inkubátor.

Nejčastější chlapecká jména

25x Jakub
18x Jan, Tomáš
16x Lukáš
15x Dominik, 14x Adam, 13x Filip, 12x Štěpán, 11x Mikuláš, Šimon, 10x Oliver, Matěj, Petr, Vojtěch

Nejčastější dívčí

18x Sofie
17x Viktorie
16x Eliška
13x Anna, 12x Natálie, 11x Nela, 10x Ema

Neobvyklá jména

Carmen, Gregor, Halíma, Jenovéfa, Leyla, Madlen, Margot, Malvína, Maya, Meda, Nathaniel, Nikita, Timeo, Thimoty, Timea, Travis, Tristan

Autor / zdroj: Petra Veselá

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.