AKTUÁLNĚ / Společnost

Paměť národa Jižní Morava bude s dobrovolníky znovu revitalizovat hroby na Ústředním hřbitově Brno
Ústřední hřbitov Brně  
Autor / zdroj foto: Správa hřbitovů města Brna

Brno

V pátek, sobotu a neděli budou dobrovolníci revitalizovat hroby významných brněnských podnikatelů 19. století. Projekt Oživujeme příběhy města pořádaný Pamětí národa Jižní Morava ve spolupráci se Správou hřbitovů města Brna a Magistrátem města Brna tak pokračuje i v letošním roce.

Adolf Löw a Heinrich Schmal podnikali v Brně v textilním průmyslu. Karl Wawra byl významným mlynářem, mecenášem charitativních organizací a v letech 1896–1897 byl ředitelem 1. Moravské spořitelny. Konečně Eduard Till vybudoval v Brně železářský velkoobchod největší svého druhu na Moravě. Hroby těchto mužů jsou nyní zpustlé. Projekt Oživujeme příběhy města si tak klade za cíl revitalizací náhrobků uchovat vzpomínku na významné historické osoby v paměti veřejnosti.

Sraz dobrovolníků a organizátorů bude každý den od pátku 7. 5. do neděle 9. 5. 2021 v 10 hodin u hlavního vstupu do Ústředního hřbitova z Vídeňské ulice. Následná revitalizace bude spočívat v očištění náhrobků výše zmiňovaných - v odstranění plevelu a náletů, očištění náhrobků a soch, bude provedeno vysypání pískem nebo výsadba keřů či květin. Veškeré nářadí i materiál bude připravené na místě a pro posílení účastníků bude k dispozici drobné občerstvení a káva.

Zájemci se mohou nahlašovat prostřednictvím tohoto formuláře.  

Protože na sobotu 8. května připadá výročí ukončení 2. světové války, začne se v pátek malou prohlídkou hřbitova vedenou Michalem Doleželem, směřující k hrobům obětí nacismu. Zde budou položeny věnce na projev úcty k obětem nacismu.

Projekt Oživujeme příběhy města odstartoval v neděli 27. září 2020. Proč zrovna čištění a úprava hrobů? 

Na Ústředním hřbitově je několik set "opuštěných" hrobů. Pokud se po uplynutí desetileté nájemní smlouvy nepodaří navázat kontakt s nájemcem, začne být hrob vedený jako opuštěný. Po třech letech se k němu může jako k věci opuštěné přihlásit město a po nutných zákonných úkonech jej lze znovu nabídnout jako hrob volný. Minimálně po ty tři roky ale hrobové místo pustne. Správa hřbitovů se o něj během těchto let starat nemůže, protože nelze veřejné prostředky vynakládat na cizí majetek.

Inspirátorem projektu byl Sokol, politik a archeolog Michal Doležel. Inicioval vznik průvodce  po Ústředním hřbitově města Brna. Průvodce, na jehož obsahu se podílelo  Muzeum města Brna, se zabývá osudy několika vybraných osobností německé národnosti, kterými byli například  někdejší starosta města Brna Christian d´Elvert, významná podnikatelská rodina Herringů, brněnský mecenáš a radní Valentin Falkensteiner či Rudolf von Singule a další.

Autor / zdroj: David Butula

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.