AKTUÁLNĚ / Společnost

Brněnští buddhisté zvou na návštěvu, jejich centrum v Divišově čtvrti se otevírá veřejnosti

BRNO

Brněnští buddhisté pořádají den otevřených dveří tradičně před květnovým úplňkem, kdy se po celém světě slaví svátek Buddhova narození. Letos zvou návštěvníky už po třetí do svého nového žlutého centra, které otevřeli v roce 2009 v Divišově čtvrti na úpatí Lesné.

Zájemce o buddhismus tam vítají každý den, tentokrát ovšem zvou i ty, kteří chtějí do centra nahlédnout ze zvědavosti. Letos se den otevřených dveří koná ve středu 22. května a začíná ve 14 hodin. Na programu je vedle prohlídky prostor centra i dokument o buddhismu v moderním světě a přednáška o životě Buddhy.

Buddhistické centrum v Brně je živoucím příkladem skloubení buddhismu s moderním západním světem. Nová žlutá budova s velkými okny a zahradou odkazuje k tradici brněnského funkcionalismu. V prostorné, světlé meditační místnosti sedí obvykle několik desítek lidí, na kterých byste zvnějšku nepoznali, že jsou buddhisté. Mají své rodiny, chodí do práce nebo do školy. Meditaci ale věnují ve svém volném čase obvykle hodinu denně, mnozí skoro dvacet let. V každodenním životě pak díky tomu jednají vědomě, radostně a soucitně.

„Moderní styl našeho centra, které se v ničem nepodobá asijským klášterům, odkazuje na způsob, jakým praktikujeme tady na Západě. Využíváme tisíce let staré buddhistické metody práce s myslí, ale zasazujeme je do našeho kulturního prostředí a propojujeme je s naším způsobem života,“ objasnila Veronika Černá, která brněnské buddhistické centrum založila.

O tom, jakým způsobem se v posledních čtyřiceti letech praktikuje buddhismus v různých evropských zemích, pojednává dánský dokument Buddhismus v moderním světě, který se bude v brněnském centru promítat od čtyř hodin odpoledne. Více než šest set buddhistických center založil totiž po celém světě lama Ole Nydahl, který pochází z Dánska. Buddhismus studoval společně se svou ženou Hannah v 70. letech v Nepálu. Nydahlovi založili koncem 90. let také centrum v Brně a desítkách dalších českých měst. Během posledního sčítání lidu se k Buddhismu Diamantové cesty přihlásilo 3 487 lidí, z toho 509 v Jihomoravském kraji.

V květnu se po celém světě slaví nejvýznamnější buddhistický svátek Vesak, který oficiálně uznala také OSN. Připadá vždy na květnový úplněk, kdy se narodil historický Buddha Šákjamuni. O třicet pět let později opět během květnového úplňku dosáhl osvícení a ve věku osmdesáti let ve stejný den zemřel. „Je důležité chápat, že Buddha nebyl bůh, ale učitel. Svým žákům potom předával vždy taková učení a meditace, která je samotné také dovedou k rozpoznání vlastní mysli – osvícení,“ popsal cestující učitel buddhismu Diamantové cesty Jan Matuška, který bude o životním příběhu Buddhy přednášet od 17 hodin.

Moderní brněnské centrum není ukázkou tibetské kultury, přesto si můžeme v hlavní meditační místnosti – tzv. gompě – prohlédnout tibetské malby a sošky zobrazující Buddhy. Ty totiž slouží jako meditační pomůcka. Buddhistickou meditaci si návštěvníci dne otevřených dveří budou moci vyzkoušet večer po přednášce. I v každý jiný den se však mohou noví zájemci zúčastnit meditace na 16. Karmapu, která v rámci běžného programu brněnského buddhistického centra probíhá od neděle do čtvrtka vždy ve 20 hodin večer.

Autor / zdroj: Markéta Blažejovská

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.