MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis: Vizualizace exteriéru vinné galerie a kavárny.
Vizualizace exteriéru vinné galerie a kavárny.
16.4.2018

Areál bývalého pivovaru ve Znojmě ožije vinnou galerií

ZNOJMO

Novým turistickým magnetem chce od příštího léta lákat do Znojma nové návštěvníky a především milovníky vína společnost Vinotrh s.r.o. Ta ve veřejné soutěži získala od města Znojma do dlouhodobého pronájmu část bývalého pivovar. Firma Vinotrh, která je dceřinou společností skupiny LAHOFER, tu chce vybudovat atraktivní degustační galerii vín ze znojemského regionu a kavárnu s vinárnou, jejichž důležitým atributem budou nádherné výhledy na historické panorama města Znojma.

O rozvoj areálu pivovar se snažíme od roku 2010, kdy se město stalo jeho majitelem. Do zchátralého areálu se nám podařilo dostat prvního investora v roce 2014, kdy město uzavřelo dlouhodobou nájemní smlouvu se Znojemským městským pivovarem, jenž tu o rok později obnovil výrobu piva. Vloni jsme v budově bývalé varny otevřeli společně s Národním zemědělským muzeem a společností Heineken Expozici pivovarnictví. Třetím investorem se stává Vinotrh se svou galerií vín. Myslím, že jsme asi jediný pivovarský areál na světě, kde bude důležitou roli hrát i víno,“ uvedl s nadsázkou starosta Znojma Jan Grois.

Věříme, že Znojmo se tak výrazným způsobem zase více posune k naplnění svého sloganu – město vína. Hlavním lákadlem totiž bude vinná galerie, ve které návštěvníci budou mít možnost denně ochutnat až stovku nejlepších vín výhradně ze Znojemska. Výběr vín se v průběhu roku bude částečně měnit, chceme totiž reflektovat sezonní trendy v pití vína. Tak například v létě se budeme soustředit na růžová vína, na podzim na mladá vína a v zimě na červená,“ přiblížil koncept vinné galerie marketingový ředitel skupiny LAHOFER Daniel Smola.

Smlouvu na pronájem části pivovaru, zahrnují především bývalé objekty strojovny a kotelny, uzavřelo město Znojmo se společností Vinotrh, která je dceřinou firmou skupiny LAHOFER. „Vinotrh funguje třetím rokem a za tuto, relativně krátkou dobu, si dokázal získat respekt vinařů ze Znojemska, jak co se týče odborné, tak ale i obchodní a marketingové úrovně. Právě na základě e-shopu výhradně se znojemskými víny, který Vinotrh provozuje, ale i kamenné provozovny Obrokovka v centru Znojma chceme vybudovat i vinnou galerii. Kromě několika modelů pochůzkových degustací počítáme i s řízenými ochutnávkami či vzdělávacími cykly,“ doplnil Smola.

Příjemné místo však vinná galerie nabídne i těm, kteří nebudou chtít strávit čas pouze ochutnáváním vína. V přední části totiž vznikne designová kavárna s vinárnou, ze které se po demolici zdi, oddělující nyní jižní přístupovou cestu od areálu pivovaru, naskytne návštěvníkům kouzelný pohled na historické město Znojmo. V letních měsících okolí galerie zútulní i atraktivní zahrádka. Celý prostor by se měl návštěvníkům otevřít před turistickou sezonou následujícího roku.

Firma počítá s celkovou investicí okolo deseti milionů korun. Práci by tu mělo najít minimálně pět lidí. „Formu dlouhodobého pronájmu s podmínkou zrekonstruovat budovy na vlastní náklady jsme zvolili jak v případě Znojemského městského pivovaru, tak v případě společnosti Vinotrh. Jedná se o jedinou smysluplnou formu rozvoje areálu, neboť jeho kompletní rekonstrukce je vyčíslena na stovky milionů korun a tak velkou investici město není schopno samo financovat. Galerie vín znamená nejen další zatraktivnění Znojma, ale i vznik nových pracovních míst,“ dodal starosta Grois.

Otevřeno bychom chtěli mít nejpozději 8. května příštího roku, kdy se ve Znojmě koná již pravidelný Festival vín VOC Znojmo. Právě i vína tohoto apelačního sdružení budou tvořit významnou část vzorků vinné galerie. Záležet ale samozřejmě bude na rychlosti schvalovacího procesu, který nebudeme schopni ovlivnit,“ dodal marketingový ředitel.

Autorem projektu revitalizace této části pivovaru je brněnská architektonická kancelář CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS Ondřeje Chybíka a Michala Kryštofa. Ti pro Vinařství LAHOFER vytvořili i projekt momentálně budovaného nového vinařství umístěného do vinohradu U Hájku nad Dobšicemi. Ondřej Chybík a Michal Krištof studio založili v roce 2010 ihned po návratu ze studií na prestižní ETH Zürich ve Švýcarsku a zahraniční stáže v renomované kanceláři Bjarke Ingels Group – BIG v dánské Kodani. Jejich nejznámější projekt, český národní pavilon pro světovou výstavu EXPO v Miláně byl oceněn mezinárodní porotou bronzovou medailí za architekturu a ateliéru přinesl renomé i v zahraničí. V současné době tvoří studio 20 architektů, kteří pracují na široké paletě projektů v řadě zemí světa.

Autor / zdroj: Ing. Zuzana Pastrňáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Hradec nenašel recept na mistra ani napodruhé

Hradec nezvládl ani druhé domácí čtvrtfinále a do Brna pojede za stavu 0:2.

Post

Výpadek ve třetí třetině stál Znojmo dobře rozehraný zápas

Znojmo ve čtvrtém zápase série hrálo s vítězem základní části vyrovnanou partii a na konci druhé části se díky dvěma trefám Lucianiho dostalo do veden

Post

Orsava hattrickem vystřelil Kometě první bod

Kometa potvrdila, že na play off se umí připravit náramně. Sedmizápasová šňůra hradeckých vítězství proti Brnu je rázem smazána a jsou to Moravané, kd

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA