KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Hyperaktivita má původ v genech, tvrdí vědci

Poruchy chování způsobené lehkou mozkovou dysfunkcí nejsou důsledkem špatné výchovy nebo životosprávy. Podle posledních výzkumů leží jejich původ v genech.

Britští vědci z univerzity v Cardiffu zjistili, že příčiny vzniku hyperaktivity, poruch soustředění a paměti, je třeba hledat v lidské genové výbavě.

Během výzkumu srovnávali DNA 366 dětí trpících lehkou mozkovou dysfunkcí a 1047 jejich vrstevníků, kteří netrpěli žádnými potížemi. Vyšlo najevo, že malé segmenty DNA postižených dětí v některých případech chybí nebo jsou naopak zdvojené.

"Doufáme, že náš objev pomůže změnit pohled na děti trpící hyperaktivitou a podobnými potížemi," říká autorka studie, profesorka Anita Thaparová.

A dodává: "Lidé tyto poruchy často přičítají špatné výchově nebo nezdravému životnímu stylu. Mně jako lékařce toto zdůvodnění připadalo nepravděpodobné. A náš výzkum mi dal za pravdu. Lehká mozková dysfunkce je genetického původu. Mozek takto postižených dětí se vyvíjí odlišně od ostatních."

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise The Lancet. Lehkou mozkovou dysfunkcí trpí na celém světě přibližně jedno dítě z padesáti. Porucha, která se projevuje nesoustředěností, vznětlivostí a nepřiměřeným rozrušením se dosud nedá léčit, ale vhodná terapie dokáže zmírnit její příznaky.

Autor / zdroj: Mediafax

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.