CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis:
29.8.2017

Chorvatské hody opět v Jevišovce

JEVIŠOVKA

V neděli 3. září se Jevišovka opět rozzáří barvami. V obci se bude konat kiritof, tradiční chorvatské hody, tentokrát již po 26. Tématem letošního ročníku jsou stopy, které moravští Chorvati zanechali v kulturním bohatství jižní Moravy.

Dopoledne zahájí slavnost v 10:30 hodin mše svatá, která je sloužena ve třech jazycích, jimiž se v Jevišovce v minulosti hovořilo: v chorvatštině, češtině a němčině. Doprovodí ji hudební skupina Svitlost z Rakouska a také sbor Národopisného souboru Pálava z Mikulova.

Kiritofskou odpolední zábavu odstartuje ve 14 hodin průvod s nazdobeným kozlem. „Každý kiritof má svého kozla. Ten náš se jmenuje Kvido a pochází z Nového Přerova. Chorvaté měli tradici, že se o kiritofského kozla musela několik týdnů před slavností starat první stárka, která pro něj také vyšila slavnostní dečku. O kozla se na sklonku hodů hrálo v kuželkách,“ vysvětluje Lenka Kopřivová ze Sdružení občanů chorvatské národnosti, které akci pořádá. Kuželkový turnaj je také nedílnou součástí kiritofa.

V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na pestrý hudební a taneční program. „Tématem letošních hodů jsou stopy, které Chorvati zanechali v kulturním bohatství jižní Moravy. Po těch společně budeme pátrat,“ pokračuje Kopřivová.  Velkou událostí bude vystoupení dudáků z Omic. Ti totiž rekonstruovali staré dudy, gajde, o nichž se odborníci domnívají, že si je v 17. století přinesli na Moravu ze své pravlasti Chorvati. Dudácká muzika byla v minulosti na Moravě velmi rozšířenou.

K pestrosti kiritofského programu dále přispějí Slovácký krúžek Koňaré z Poštorné a Slovácký krúžek z Charvátské Nové Vsi. Tyto obce totiž, společně s nedalekým Hlohovcem, byly v 16. století také osídleny Chorvaty, jež přicházeli kolonizovat zpustlé obce na lichtenštejnském panství. V průběhu staletí se sice asimilovali s českým prostředím, početná chorvatská příjmení však jsou dodnes důkazem chorvatského původu mnohých zdejších obyvatel.

Stálicí kiritofského dne je již soubor Pálava z Mikulova, který se dlouhodobě věnuje zachování folklorní tradice moravských Chorvatů, a dechová hudba Josefa Egera z Uničova.

Speciální překvapení si organizátoři připravili pro milovníky hádanek a pokladů. Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR totiž se společností Cryptomania z Brna vyvinulo novou šifrovací hru nazvanou Po stopách moravských Chorvatů, která bude o víkendu slavnostně spuštěna. „Z šifrovací hry budou mít radost zejména lidé, které baví dívat se kolem sebe a dozvídat se o místech, jež jiným připadají obyčejné, nevšední věci. S pomocí hádanek a rébusů tak mohou objevovat například to, jak se na jihomoravské vesnici žilo počátkem 20. století,“ doplňuje Kopřivová. Hra je sice určena pro dospělé, má však také svou dětskou verzi. Neděle 3. září tedy je tedy pro rodinný výlet do Jevišovky jako stvořená. Vstup na akci je zdarma.

Moravští Chorvati jsou jednou z nejstarších etnických skupin žijících na území České republiky. V průběhu 16. století se několik desítek chorvatských rodin usadilo na jižní Moravě, kde se jim ve třech vesnicích nedaleko Mikulova (Jevišovka, Dobré Pole a Nový Přerov) podařilo udržet si svůj jazyk a kulturu až do nuceného vystěhování na severní a střední Moravu po roce 1948. Po roce 1991 se v největší původní chorvatské obci, Jevišovce, tradice předválečných hodových slavností (kiritof) obnovila.

Autor / zdroj: Lenka Kopřivová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Při nehodě u Nížkovic se zranili dva lidé

Dva lidé se zranili při srážce osobního vozu a dodávky na silnici 54 u Nížkovic na Vyškovsku. Oba vozy zůstaly po nehodě mimo silnici.

Post

Zoo Brno přivítala první mládě roku 2018

Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.

Post

Spolek POMÁHÁME daroval pět monitorů pro Neonatologické oddělení FN Brno

Ve čtvrtek převzalo Neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Brno pět monitorů pro oddělení intermediární péče ke sledování životních funkcí.

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.beautyexpo.cz www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA