EKONOMIKA / Investice

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
16.12.2016

Česko stárne, Znojmo se chystá investovat více do sociálních služeb

ZNOJMO

Odpovědné hospodaření, vyšší investice do sociálních služeb, rozvoje areálu pivovaru nebo snížení dopravní zátěže, to je ve zkratce rozpočet města Znojma na rok 2017.

Znojmo bude v roce 2017 hospodařit s částkou 717 miliónů korun. Rozpočet je navržen jako mírně schodkový, protože město plánuje příští rok využít letošní přebytek 57 miliónů korun.

„Minulý rok jsme avizovali, že náš letošní rozpočet bude přebytkový a že v rámci příjmů z prodeje kapitálového majetku města si chceme vytvořit finanční rezervu na rok 2017. Přesně to se stalo, takže i když městu klesnou příští rok příjmy pod hranici 700 miliónů korun, můžeme na straně výdajů pracovat s téměř shodnou částkou. V roce 2016 to bylo 718 miliónů a příští rok to bude 717 miliónů,“ vysvětlil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Struktura městského rozpočtu zůstává stejná. K nejvýznamnější změně dochází na straně výdajů za sociální služby, které meziročně vzrostou 2,5krát. „V minulém roce došlo v České republice ke změně systému financování sociálních služeb. Příspěvky na financování sociálních služeb ze strany krajů se totiž podstatně snížily a tento fakt má negativní dopad na rozsah, kvalitu a dostupnost sociálních služeb pro naše občany,“ vysvětluje starosta Znojma. „Přitom v reálném životě jsme všichni svědky přesně opačného trendu. Naše populace stárne a poptávka po sociálních službách neustále roste. Proto jsme nově do rozpočtu zahrnuli navíc další výdaje na sociální služby ve výši 17 miliónů korun, které nám umožní provozovat sociální služby ve Znojmě na potřebné úrovni,“ uvedl starosta Gabrhel.

Z investičních akcí bude ve Znojmě nejvýznamnější investicí vybudování inženýrských sítí v areálu bývalého pivovaru, který se má podle plánu stát jedním z nových společenských center města. Městu se již podařilo získat do areálu prvního významného soukromého investora (Znojemský městský pivovar) a v příštím roce v areálu přibude další – Národní zemědělské muzeum, které zde otevře novou expozici pivovarnictví. „Areál v centru města začíná ožívat a dostavba funkčních inženýrských sítí je nezbytnou podmínkou pro jeho další rozvoj,“ uvedl starosta Gabrhel.

Znojmo se v příštím roce chystá také snížit emisní zátěž z tranzitní dopravy. Proto město počítá s investicí do pořízení nízkoemisních autobusů, k jejichž nákupu hodlá využít dotačních titulů z Evropské unie. „Jednou z našich priorit je minimalizace dopravní zátěže. V letošním roce byla sice slavnostně odstartována stavba obchvatu, jenže na jeho dokončení má dodavatel 36 měsíců. Proto je důležité nečekat pouze na obchvat, ale dělat vše proto, abychom ve Znojmě zachovali zdravé životní prostředí, a právě k tomu nové nízkoemisní autobusy přispějí,“ komentoval záměr starosta Gabrhel.

Město má ve svém rozpočtu vyčleněny také investiční prostředky na první etapu nového veřejného osvětlení. „Nové LED technologie přinášejí do veřejného osvětlení zcela nové možnosti, úspory a jsou šetrnější k životnímu prostředí. Máme proto v plánu jejich předností začít využívat také u nás ve Znojmě,“ prozradil starosta Gabrhel.

Méně investic tentokrát poputuje do škol. „Tady je vysvětlení jednoduché. Do oprav a modernizace budov jsme se systematicky pustili v roce 2013 a během uplynulých 4 let jsme v nich opravili všechny střechy, fasády, okna, kuchyně i sociální zařízení. Teď již zbývá udělat poslední krok. To znamená zmodernizovat vybavení samotných učeben. K tomu bychom rádi získali dotace z Evropské unie. Na tyto dotace mohou již školy dosáhnout samy a my jsme si v rozpočtu vyčlenili dostatečný prostor, abychom úsilí škol podpořili a školy mohly evropské dotace kofinancovat, což je pochopitelně podmínkou pro získání dotací,“ řekl starosta Znojma.

Zbylé investiční prostředky město hodlá využít k opravě a rekonstrukci svých historických památek. „Máme naplánovány další opravu hradu, zpřístupnění věží v Kapucínské zahradě nebo další etapu výměny oken v Louckém klášteře. Pochopitelně, že bychom na jejich opravy potřebovali mnohem více peněz, ale městský rozpočet není nafukovací a my po neblahých zkušenostech z minula pořád nechceme jít cestou zadlužování Znojma,“ uvedl závěrem starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Autor / zdroj: Ing. Zuzana Pastrňáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Za jízdenky bude v Brně možné platit kartou

Cestujícím v Brně skončí starosti s nákupem jednorázové jízdenky. Od 1. července 2020 Dopravní podnik města Brna spouští druhou vlnu elektronického od

Post

V Brně otevírá Lidl novou prodejnu

V pondělí 22. června bude v Brně otevřena již třináctá prodejna Lidl. Zákazníci ji najdou v ulici Kaštanová, kde je součástí stejnojmenného obchodního

Post

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě