EKONOMIKA / Investice

Popis: Medaile oslavující moravskou metropoli a její kmotr dramatik a spisovatel Milan Uhde
Medaile oslavující moravskou metropoli a její kmotr dramatik a spisovatel Milan Uhde
27.10.2016

Na stříbrné Brno padlo osmačtyřicet kilogramů ryzího kovu

BRNO

Česká mincovna přináší exkluzivní emisi investičních medailí oslavujících moravskou metropoli. Nejstarší světská stavba Brna je vyražena do kilogramu ryzího stříbra. Její kmotr je zvučeného jména a je s Brnem celoživotně spjat: literát a dramatik Milan Uhde.

Kmotr medaile, brněnský literát a dramatik Milan Uhde řekl: „Je to umělecký skvost a precizní práce medailérů. Zároveň je zřejmé, že medaile bude dál stoupat na ceně.“

Investiční medaile s motivy brněnské Staré radnice jsou význačným dílem nejen výtvarným zpracováním, ale i velikostí. „Svým průměrem patří mezi největší medaile, které je Česká mincovna schopná vyrazit,“uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer Mincovny. Dohromady v Jablonci nad Nisou vyrazí 72 kusů. „Třetina, tedy čtyřiadvacet kusů, jich bude ve zmiňované kilogramové variantě. Tu doplní osmačtyřicet půlkilogramových medailí, které se vizuálně liší pouze tloušťkou hrany, průměr zůstává stejný,“ doplnil Jokl. Na emisi tak padne rovných 48 kilogramů stříbra o ryzosti 999/1000.

Stará radnice jako symbol města

Brno se tak řadí mezi moravské a české metropole, které podobnou čest už mají. Medaile z této řady se totiž věnují statutárním městům, a jelikož Brno je druhým největším městem ČR a zároveň patří mezi nejstarší, nemůže v této společnosti chybět. Autoři medaile si s výběrem motivů dali náležitou práci – na přední straně se podílela medailérka Ivana Hradecká, která záměrně nevybrala Špilberk ani katedrálu sv. Petra a Pavla. „Medaile se Starou radnicí na líci působí na zákazníky zcela neotřele. Autorka se ještě před tvorbou výtvarného návrhu vypravila do Brna, aby byla její práce co nejautentičtější,“ uvedl Jokl.

Umělecká mapa vyražená do stříbra

Toto výrazné dílo má zároveň v přídomku „investiční“. Prodejní cena nejen v brněnské prodejně České mincovny je stanovena na 44 950,- Kč (kilogramová varianta) a 23 950 Kč (půlkilogramová varianta). Mnohými podceňované stříbro přitom v posledním roce ukázalo, že i tento kov si dokáže připsat zajímavé zisky. „V srpnu činil meziročních nárůst celých 33% a ještě dnes se drží 10% nad cenou srovnatelného období loňského roku. U těchto medailí však více než vývoj ceny kovu hraje roli extrémně nízký náklad. Po vyprodání je cena medaile zpravidla katapultována o desítky procent vzhůru,“ uzavírá Jokl.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Autor / zdroj: Martin Ježek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Extrem food festival chce vytvořit český rekord v počtu lidí pojídajících hmyz na jednom místě

V sobotu 25. května se v Brně uskuteční již čtvrtý ročník Extrem food festivalu. Pořadatelé se na něm pokusí vytvořit nový český rekord v počtu lidí

Post

Do brněnského klubu Fléda zavítají Monkey Business

Na loni v říjnu vydanou desku Bad Time For Gentlemen navázala kapela Monkey Business stejnojmenným klubovým turné po českých a slovenských městech.

Post

Získejte grant na výsadbu jabloní a osvěžte Brno jablky

„Osvěžte Brno jablky“, vyzývá Nadace Partnerství, která letos spojila síly se značkou Strongbow. Díky tomu mohou Brňané získat grant až 30 tisíc korun

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA