KULTURA / Ostatní

Popis:
28.8.2018

Společné dědictví, společné hodnoty. To je podtitul Dnů evropského dědictví v Brně

BRNO

Paláce, kostely, hotel, hrad, dům, kostnice – vždy po dvou a s průvodcem místa znalým. Letošní Dny evropského dědictví nesou podtitul Společné dědictví, společné hodnoty. TIC BRNO pro vás tedy na sobotu 15. září připravuje komentované prohlídky dvojic architektonicky zajímavých budov a památek, vždy jedné novodobé a jedné starší, které tak objevíte v nových souvislostech.

S průvodci si prohlédnete následující dvojice:
kostel sv. Janů a pasáž Alfa
hotel Avion a Kostnice u sv. Jakuba
Kostel sv. Václava a Hrad Špilberk
Dům pánů z Lipé a Palác Omega

Během jediné procházky si tak na vlastní oči ověříte rozlišnosti architektonických slohů a dostanete se i do běžně nepřístupných míst.

Minibus / Vyhlídkové jízdy Brnem (vstup v 10, 13 a 15 hodin)
Komentované jízdy klimatizovaným autobusem nabízí místním i turistům možnost poznat atraktivní místa, která by pěšky obejít nestihli nebo na to fyzicky nestačí. V sobotu 15. září nabízí prohlídku čtyř brněnských vil. Všechny byly postavené v první třetině 20. století a přesto jsou tak rozdílné: secesní Löw-Beer (1904) a Jurkovičova (1906), modernistická Stiassni (1929) a funkcionalistická Tugendhat (1930). Porovnejte je během dvouhodinové jízdy.

Jízdné vyjde na 100 korun bez možnosti slev, jízda trvá dvě hodiny a její součástí je i výklad průvodce, kapacita minibusu je 16 míst. Cestující k jízdence dostanou tištěného průvodce a vodu.

Trasa: náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba – Moravské náměstí – Mahenovo divadlo – Janáčkovo divadlo – park Lužánky – vila Löw-Beer (s výhledem na vilu Tugendhat) – palác Tivoli  – Hvězdárna a planetárium Brno – Jurkovičova vila – kostel sv. Augustina  – vila Stiassni – Brněnské výstaviště – Letohrádek Mitrovských  – bazilika Nanebevzetí Panny Marie – kostel sv. Václava – hrad Špilberk – kostel J. A. Komenského – náměstí Svobody

Kostel sv. Janů + Pasáž Alfa (vstup v 9, 10 a 11 hodin)
Kostel sv. Janů
Kostel s Loretou je nedílnou součástí města již od 13. století. Jeho podoba se postupně měnila, zejména v období baroka. Prohlédnete si jak gotické jádro kostela, které představuje kapitulní síň přibližně z roku 1260, tak barokizovaný kostel sv. Janů z přestavby vedené architektem Mořicem Grimmem dokončené v roce 1733. I Loretánskou kapli se Svatými schody.

- Sraz v 9.00, 10.00 a 11.00 před kostelem
- Minoritská 1
- GOTIKA / BAROKO
- Architekt Mořic Grimm

Pasáž Alfa
Nezaměnitelnou atmosféru první republiky zažijete ve funkcionalistické pasáži Alfa. Multifunkční komplex, ve kterém se pasáž nachází, vznikl podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse v letech 1930-1937. Osmipatrový palác je tvořen obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem, na niž navazuje ve vyšších patrech část obytná s přibližně 160 byty.

- Sraz před HaDivadlem po prohlídce kostela
- Poštovská / Jánská
- FUNKCIONALISMUS
- Architekt Bohuslav Fuchs

Hotel Avion + Kostnice u sv. Jakuba (vstup ve 13, 14, 15 a 16 hodin)
Hotel Avion
Jeden z nejužší hotel v Evropě prochází v současné době rekonstrukcí. Na pozemku šířky pouhých osm metrů byl podle návrhu Bohuslava Fuchse postaven v letech 1926-1927 a rekonstruován je od roku 2016 podle projektu Evy Jiřičné. Osmipatrovému funkcionalistickému hotelu na místě nízkopodlažního hostince umožnilo vzniknout použití železobetonového skeletu.

- Sraz ve 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 před hotelem
- Česká 20
- FUNKCIONALISMUS
- Architekt Bohuslav Fuchs

Kostnice u sv. Jakuba
Druhou největší kostnici v Evropě tvoří tři pohřební komory a vznikla pravděpodobně v 17. století. Tento komplex ukrývá více než padesát tisíc lidských ostatků z dob třicetileté války, kdy se během obléhání města Brna Švédy šířila cholera a mor. Kostnice pod kostelem byla objevena v roce 2001 a v roce 2012 byla zpřístupněna veřejnosti.

- Sraz před kostelem po prohlídce hotelu
- Jakubské náměstí
- „NOVOSTAVBA“
- Architekt čas

Kostel sv. Václava + hrad Špilberk (Muzeum města Brna) (vstup v 15, 16 a 17 hodin)
Kostel sv. Václava
Základní kámen pravoslavného kostela vysvěceného v roce 1931 byl položen v roce 1929 za účasti vladyky Gorazda. Chrám byl na úpatí kopce Špilberk postaven na základě projektu ruského architekta Petra Levického. Ke konci minulého století byla ke chrámu přistavěna zvonice a v roce 2003 prošel celkovou rekonstrukcí, při níž byla pozlacena kupole.

- Sraz v 15.00, 16.00 a 17.00 před kostelem
- Gorazdova 8
- FUNKCIONALISMUS
- Architekt Petr Levický

Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
Hrad byl na stejnojmenném kopci založen v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Z původního gotického královského hradu se v 2. polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost a prohlídka vás zavede na běžně nepřístupná místa. Ukáže hranolovou věž a královskou kapli, ale také klenotnici a renesanční salonek. Zakončena bude nádhernou vyhlídkou na Brno.

- Sraz po prohlídce kostela na Malém nádvoří
- Špilberk 1
- GOTIKA / BAROKO
- Přední vojenští inženýři

Palác Omega + Dům Pánů z Lipé (vstup v 9, 10 a 11 hodin)
Palác Omega
Novostavba z roku 2005 z dílny studia Architekti Kuba & Pilař dominuje náměstí svým suverénním průčelím z navzájem posunutých šedozelených skleněných hranolů, které ve večerních hodinách září měnícími se barvami. Zajímavostí polyfunkčního domu je velké prosklené átrium v rozsahu tří podlaží a prosklené kruhové otvory, jimiž lze pozorovat dění o patro níže.

- Sraz v 9:00, 10:00 a 11:00 u Časostroje
- náměstí Svobody 9
- NOVOSTAVBA
- Architekti Kuba & Pilař

Dům Pánů z Lipé
Současný renesanční palác vznikl v 16.století na místě staršího gotického domu. Na stavbu paláce povolal jeho tehdejší majitel a obchodník vínem Kryštof Schwanz italského stavitele Antonia Gabriho a sochaře Giorgia Gialdiho. Kamenné reliéfy zachycují výjevy ze starověké mytologie, biblické příběhy, postavy evropského středověku nebo pracovní náměty, především vinobraní.

- Sraz po prohlídce paláce před DPL
- náměstí Svobody 17
- RENESANCE
- Architekt Antonio Gabri

Autor / zdroj: ticbrno.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Hradní kaprobraní završí letošní sezonu na Bítově

Hradní kaprobraní. Tak se jmenuje akce, kterou se na hradu Bítov rozloučí s letošní sezonou. A sice o víkendu 29. a 30. září.

Post

Znojmo doma rozstřílelo Ústí

Znojmo ve druhé půli devět minut před koncem odskočilo soupeři na rozdíl tří branek a výhru si už vzít nenechalo. Hosté sice byli aktivní, snažili se

Post

Vraťte se o sto let zpátky a zažijte znovu vznik republiky

Znojmo připomene a oslaví výročí vzniku Československé republiky nejpřitažlivější možnou formou – zážitkem. Obyvatelé Znojma budou mít možnost poznat

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA