AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Na jaře začnou sanace svahu Rajské vinice

ZNOJMO

Ještě v březnu mají začít práce na sanaci svahu městské Rajské vinice pod Starým městem a kostelem sv. Mikuláše. Pracovat se bude na jednotlivých řádcích v její horní části. Cílem je předejít případnému zřícení teras. Sanační práce si vyžádají investici ve výši více než 1 700 000 korun. Na náklady přispěje i vinařství Lahofer, které vinici obhospodařuje.

Vinařství Lahofer se o Rajskou vinici na základě nájemní smlouvy stará už od roku 2010, první část vinohradu vysázelo v roce 2011. „Vzhledem k tomu, že se vinařství o vinici stará a produkuje z ní i víno, probíhá i společná koordinace prací. Navíc jsme se dohodli, že část nákladů ponese právě vinařství. Jednu třetinu nákladů pokryje Lahofer a dvě třetiny město,“ vysvětluje starosta Znojma Jan Grois. Investice města tak bude ve výši přibližně 1 200 000 korun.

Rajská vinice se nachází v lokalitě známé jako Karolininy sady a rozkládá se na jejich historických terasách. Vlivem klimatických podmínek a zvýšené námahy se tu už projevila degradace dřevěné kulatiny, která drží jednotlivé terasy vinice. Zdegradovaná kulatina se vymění, přičemž nový materiál dodají Městské lesy Znojmo. Sanace bude spočívat v novém kotvení svahu – původní dřevěnou kulatinu nahradí ocelové zavrtávací tyče.

Sanace proběhne v období vegetačního klidu vinné révy, tedy během března a dubna.  

Karolininy sady jsou oblíbená lokalita vyhledávána jak místními, tak i turisty. Vyhlídka nad Rajskou vinicí nabízí pohled na údolí řeky Dyje a přímo u vinice, na jednom z vyhlídkových rondelů, se nachází degustační altán, který má rovněž v pronájmu, vinařství LAHOFER. Stánek je zde sezónně otevřen od roku 2013.

Popis: Pohled na Rajskou vinici a kostel sv. Mikuláše z degustačního stánku vinařství Lahofer.
Pohled na Rajskou vinici a kostel sv. Mikuláše z degustačního stánku vinařství Lahofer.
Autor / zdroj: Ing. Zuzana Pastrňáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Extrem food festival chce vytvořit český rekord v počtu lidí pojídajících hmyz na jednom místě

V sobotu 25. května se v Brně uskuteční již čtvrtý ročník Extrem food festivalu. Pořadatelé se na něm pokusí vytvořit nový český rekord v počtu lidí

Post

Do brněnského klubu Fléda zavítají Monkey Business

Na loni v říjnu vydanou desku Bad Time For Gentlemen navázala kapela Monkey Business stejnojmenným klubovým turné po českých a slovenských městech.

Post

Získejte grant na výsadbu jabloní a osvěžte Brno jablky

„Osvěžte Brno jablky“, vyzývá Nadace Partnerství, která letos spojila síly se značkou Strongbow. Díky tomu mohou Brňané získat grant až 30 tisíc korun

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA