AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Na jaře začnou sanace svahu Rajské vinice

ZNOJMO

Ještě v březnu mají začít práce na sanaci svahu městské Rajské vinice pod Starým městem a kostelem sv. Mikuláše. Pracovat se bude na jednotlivých řádcích v její horní části. Cílem je předejít případnému zřícení teras. Sanační práce si vyžádají investici ve výši více než 1 700 000 korun. Na náklady přispěje i vinařství Lahofer, které vinici obhospodařuje.

Vinařství Lahofer se o Rajskou vinici na základě nájemní smlouvy stará už od roku 2010, první část vinohradu vysázelo v roce 2011. „Vzhledem k tomu, že se vinařství o vinici stará a produkuje z ní i víno, probíhá i společná koordinace prací. Navíc jsme se dohodli, že část nákladů ponese právě vinařství. Jednu třetinu nákladů pokryje Lahofer a dvě třetiny město,“ vysvětluje starosta Znojma Jan Grois. Investice města tak bude ve výši přibližně 1 200 000 korun.

Rajská vinice se nachází v lokalitě známé jako Karolininy sady a rozkládá se na jejich historických terasách. Vlivem klimatických podmínek a zvýšené námahy se tu už projevila degradace dřevěné kulatiny, která drží jednotlivé terasy vinice. Zdegradovaná kulatina se vymění, přičemž nový materiál dodají Městské lesy Znojmo. Sanace bude spočívat v novém kotvení svahu – původní dřevěnou kulatinu nahradí ocelové zavrtávací tyče.

Sanace proběhne v období vegetačního klidu vinné révy, tedy během března a dubna.  

Karolininy sady jsou oblíbená lokalita vyhledávána jak místními, tak i turisty. Vyhlídka nad Rajskou vinicí nabízí pohled na údolí řeky Dyje a přímo u vinice, na jednom z vyhlídkových rondelů, se nachází degustační altán, který má rovněž v pronájmu, vinařství LAHOFER. Stánek je zde sezónně otevřen od roku 2013.

Popis: Pohled na Rajskou vinici a kostel sv. Mikuláše z degustačního stánku vinařství Lahofer.
Pohled na Rajskou vinici a kostel sv. Mikuláše z degustačního stánku vinařství Lahofer.
Autor / zdroj: Ing. Zuzana Pastrňáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Hradec nenašel recept na mistra ani napodruhé

Hradec nezvládl ani druhé domácí čtvrtfinále a do Brna pojede za stavu 0:2.

Post

Výpadek ve třetí třetině stál Znojmo dobře rozehraný zápas

Znojmo ve čtvrtém zápase série hrálo s vítězem základní části vyrovnanou partii a na konci druhé části se díky dvěma trefám Lucianiho dostalo do veden

Post

Orsava hattrickem vystřelil Kometě první bod

Kometa potvrdila, že na play off se umí připravit náramně. Sedmizápasová šňůra hradeckých vítězství proti Brnu je rázem smazána a jsou to Moravané, kd

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA