AKTUÁLNĚ / Společnost

6.2.2015

Cena Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek vývoje putuje do Brna

BRNO

Ceny Wernera von Siemense byly již po sedmnácté předány na slavnostním večeru v Betlémské kapli. Oceněni byli talentovaní studenti, nadějní mladí vědci i vysokoškolští pedagogové z významných technických a přírodovědných univerzit i akademických institucí z celé České republiky. V letošním ročníku jednu z hlavních cen obdržel kolektiv autorů pod vedením Zbyňka Prokopa z Masarykovy univerzity.

Sedmnáctý ročník Ceny Wernera von Siemense se vyznačuje velkou pestrostí jak témat, tak i univerzit, které vyslaly své studenty i pedagogy do boje o prestižní ocenění a ceny tak putují do celé České republiky. Jedno z hlavních ocenění si odnesl řešitelský tým z Masarykovy univerzity v Brně.

Cena v kategorii Nejvýznamnější výsledek vývoje jde do Brna

Přestože byla chemická zbraň Yperit poprvé použita téměř před sto lety, nebezpečí jejího zneužití je aktuální i dnes. Tato chemická látka je o to nebezpečnější, že k její výrobě není potřeba žádné zvláštní vybavení nebo hluboké chemické znalosti. A co víc, dosud proti ní neexistovala žádná účinná protilátka. Tedy až donedávna, kdy Zbyněk Prokop s týmem vědců z Loschmitových laboratoří Masarykovy univerzity a Vojenského výzkumného ústavu objevili enzym spolehlivě a bezpečně rozkládající yperit a jemu podobné látky.

Do objevu enzymu neutralizujícího yperitické látky byly známy pouze chemické postupy dekontaminace a neutralizace yperitu, které jsou však agresivní k ošetřovaným materiálům a nedají se použít pro ochranu obyvatel. Enzymatická neutralizace představená docentem Prokopem je šetrnou metodou, která k neutralizaci využívá biologický enzymatický katalyzátor od roku 2014 registrovaný pod značkou „Yperzyme“.

Při hledání vhodného enzymu čeští vědci vycházeli z předchozích desetiletých zkušeností s vyhledáváním a zkoumáním enzymů využitelných v biotechnologiích. Ve spolupráci se společností Enantis, první biotechnologickou spin-off firmou Masarykovy univerzity, vědci v roce 2014 vyvinuli postup průmyslové výroby účinného katalyzátoru, který by mohl být použit jako ochranný prostředek pro civilní obyvatelstvo.

Na vývoji technologie spolupracoval Zbyněk Prokop s tuzemskými i zahraničními vědci. Při vývoji ochranných prostředků pak vědci dokonce spojili síly i se zahraničními vojenskými laboratořemi v rámci NATO, se kterými byl testován prototyp dekontaminační sady, použitelné například na letištích nebo v městské dopravě.

„V dnešním světě obrovské konkurence mezi státy a světadíly se snažíme přispět k tomu, aby Česká republika na poli technického a přírodovědného vzdělávání krok nejen udržela, ale byla dokonce i napřed. Jsem přesvědčen, že právě Cena Wernera von Siemense, která je nejlepším studentům, mladým vědeckým týmům a pedagogům udělována, je tím nejlepším prostředkem, jak úsilí a schopnosti našich mladých vědců nejen ocenit, ale i zviditelnit a tím posílit společenskou prestiž vědecké a pedagogické práce,“ uvedl generální ředitel skupiny Siemens v České republice Eduard Palíšek. „Dnes, kdy je technické zázemí univerzit a vědeckých pracovišť na srovnatelné úrovni se zbytkem světa, je důležitá hlavně motivace. Věřím, že ocenění Cenou Wernera von Siemense může přispět k tomu, aby mladí, talentovaní odborníci motivaci neztráceli a své znalosti a nadání dále rozvíjeli a uplatňovali v České republice,“ dodal. „I když by věda a výzkum měly být založeny na faktech a výsledcích, i v těchto oborech se můžeme setkat s předsudky. Jsem proto velmi rád, že jsme v letošním ročníku poprvé udělovali ceny v nové kategorii určené studentkám – ženám. Vítězky této kategorie svými pracemi jasně dokazují, že jediné, na čem záleží, je nadšení, píle a snaha o dosažení těch nejlepších výsledků,“ uzavřel Palíšek.

Ceny pro studenty, pedagogy i vědce

V kategorii Nejlepší výsledek vývoje/inovace získal první cenu kolektiv autorů pod vedením Zbyňka Prokopa z Masarykovy univerzity v Brně. Cena za nejlepší diplomovou práci byla udělena Janu Královi pod vedením Michala Kubíčka a Davida Bělohrada z VUT v Brně, cena za nejlepší disertační práci Lucii Augustovičové pod vedením Pavla Soldána z UK v Praze a v kategorii nejlepší diplomová/ disertační práce ve spolupráci se společností Siemens získal cenu Adam Gassmann pod vedením Michala Dordy z VŠB-TU v Ostravě.

Novinkou v letošním ročníku je ocenění pro nejlepší absolventskou práci, jejíž autorkou je žena. Cenu si odnesly hned dvě autorky - Naděje Havlíčková z Fakulty elektrotechnické na ČVUT za diplomovou práci a Lucie Augustovičová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy za dizertační práci.

Cenu pro nejlepšího pedagoga v letošním ročníku získal prof. MUDr. Stanislav Štípek, DrSc. z 1. lékařské fakulty UK v Praze. Za svou 50letou pedagogickou praxi získal profesor Štípek pověst oblíbeného učitele, jeho jméno je navíc nerozlučně spjato s počátky e-learningu ve výuce medicíny.

Autor / zdroj: Lenka Bernklauová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Znojmo žije divadlem: festival zve na příběhy o lásce i na pohádku

Od 21. do 25. srpna si budete moci vychutnat několik divadelních představení různých žánrů v rámci festivalu Znojmo žije divadlem.

Post

Zbrojovka podruhé v řadě remizovala, tentokrát doma s Pardubicemi

Ani domácí zápas Brňanům v úvodu soutěže nevyšel podle představ. Proti Pardubicím sice záhy vedli díky trefě kapitána Magery, soupeř ale po čtvrthodin

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA